Günümüzdeki son teknolojik gelişmelerle kılların vücüttan uzaklaştırma yöntemlerinden Lazer Epilasyon tedavisindeki başarı cilt tipi, kıl rengi ve yapısına, bölgesine, hormonal durumuna göre kılı yok edecek bu arada cilde zarar vermeyecek enerji dozu ile en kısa sürede tedavi edilebilir Verilecek enerji değeri doktor tarafından tespit edilerek, doktor tarafından uygulanmalıdır.Beyaz kıllarda melanin pigmenti olmadığı için tedavi başarımız çok az veya yoktur.Onlarda iğneli epilasyon öneririz .

Kadınların hatta son yıllarda erkeklerinde kozmetik anlamda kendilerine bakma ihtiyacı, modern ve sağlıklı yaşamın gereği olarak, artmış ve bunun sonucu olarak istenmeyen tüylerin yok edilmesi, son yıllarda en popüler kozmetik uygulamalardan biri durumuna gelmiştir.

Uygulamalar geleneksel metotlardan yüksek teknolojinin kullanımına uzanan geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Bu yelpazenin en üstünde de lazer uygulamaları yer almaktadır.

Lazer bir ışık sistemidir. Cilde ve diğer dokulara zarar vermeden kıl kökünde bulunan melanin pigmenti tarafından emilerek oradaki yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar.

Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer tedavileri daha başarılıdır.Tüy rengi , cilt renginden daha koyu olanlar en kısa sürede ve en az yan etki ile sonuca ulaşabilirler.

Hormonal bozukluğa bağlı kıllanma mevcutsa (polikistik over ,hipotroit ,hiperandrojenizm vs) öncelikle bu hastalıkların tedavisi veya kıllanmayı artıran ilaç alımı mevcutsa bunun sonlandırılmasından sonra planlanması tedavinin başarısı için önemlidir.Estetik kaygının fazla olmasında hasta bilgilendirilerek yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamasına karar verilme aşamasından sonra kıl köklerine en az 4 hafta süreyle müdahale edilmemelidir. Gerekiyorsa makas işlemi ile kısaltılabilir.

Bu kökler ne kadar güçlü ise lazer ile başarı yüksek olacaktır. Bazı ilaçların kullanımı varsa doktoruna bilgi vermesi gereklidir.

Lazer epilasyon uygulama sırasında ağrı ve acı olması verilen enerjinin etkili olması için bir miktar gereklidir. Son teknoloji cihazlarla bu minimuma indirilmiştir . Dayanılmayacak bir ağrı olmayacaktır.

Tedavi seans süresi bölgeye göre değişerek 5-15 dakika sürecektir.Seans aralıkları bölgeye ve kılın yapısına göre hekim tarafından planlanmalıdır.

Genellikle 6-8 haftada bir uygulanır. Uygulanmadan sonra 7-10 gün sonra uygulama bölgesindeki tüyler dökülür. Bu arada enerji hala kıl kökünde olduğu için müdahale edilmemeli kendi dökülmesi beklenmelidir.Kılların olgunluk aşamaları hepsi aynı olmadığı için kıl epilasyon tedavisi bölgeye göre değişik seans sayısında uzamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamasından sonra bazı kişilerde hafif bir kızarıklık ve kabarıklık olabilir bu durum çok kısa sürelidir. Günlük yaşantıda kısıtlılığa neden olmaz . Lazer uygulanan cilt nemli tutularak güneşten korunmalıdır.
Lazer epilasyon uygulanma yaşının kıl folliküllerinin yapısının tamamlanmasın dan sonra yapılması ama hormonal problemlerde ve estetik kaygı yaratan durumlarda daha erken yaş uygulanmasında sakınca bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon gelişmiş teknolojilerde ve tıbbın değişik alanlarında uzun süreden beri kullanılmakta olup bir çok araştırma sonucunda kanser ve enfeksiyon gibi bir yan etkiye neden olduğu saptanmamıştır.

Lazer epilasyon uygulamalarının kanunlar gereği doktorlar tarafından uygulanması zorunludur.Bu yasal zorunluluk tedavinin yan etki gözlenmeden tamamlanması ve uygulama yapılmaması gereken durumların belirlenmesi için gereklidir.